تحقیق،بررسی،رابطه،اختلالات،رفتاری،کودکان،با،بهداشت،روانی،والدین

ساخت وبلاگ
چکیده : چهارشنبه, ۲۸ تیر ۱۳۹۶، ۰۳:۰۸ ب.ظ فهرست مطالب: تحقیق،بررسی،رابطه،اختلالات،رفتاری،کودکان،با،بهداش... با عنوان : تحقیق،بررسی،رابطه،اختلالات،رفتاری،کودکان،با،بهداشت،روانی،والدین بخوانید :

چهارشنبه, ۲۸ تیر ۱۳۹۶، ۰۳:۰۸ ب.ظ

فهرست مطالب: تحقیق،بررسی،رابطه،اختلالات،رفتاری،کودکان،با،بهداشت،روانی،والدین

تاریخ ایجاد 19/07/2017 12:00:00 ق.ظ    تعدادبرگ: 145 برگ ورد   قیمت: 6000 تومان   حجم فایل: 225 kb  تعدادمشاهده  2


بخشی از مطلب
تأثیر رفتار و طرز فکر والدین در شکل گیری و چگونگی رفتار کودکان از اهمیت اساسی برخوردار است. والدینی که رابطه مطلوب و درستی با فرزندان خویش دارند، موجب شادمانی، مسئولیت پذیری و تکامل شخصیتی فرزندان خود می شوند. از سوی دیگر، والدینی که رفتاری مطلوب و درستی با فرزندان خود ندارند باعث بروز انواع مشکلات رفتاری در آنان می شوند.
برای آنکه کودک به شکل سالم و هنجار رشد یابد بایستی در حد معقول نیازهای شخصیتی، روانی، فیزیکی و اجتماعی او ارضا شود. ناکامی در رفع این نیازها باعث مشکلات رفتاری، بزهکاری و ناشادی کودک می گردد و شرایط خانوادگی زمینه ساز این ناکامی هاست. از جمله این شرایط: خانواده های از هم پاشیده، طرد شدگی کودک، سخت گیری و محدودیت شدید، فقر و کمبودهای شخصی، عصبی بودن والدین، نبودن معیارهای صحیح اعتقادی و اخلاقی در خانواده و ... را می توان نام برد. در اکثر نظریه های روانشناسی رشد، چگونگی روابط کودک با اعضای خانواده و مخصوصاً ما در یکی از اساسی ترین عامل رشد شخصیت، شناخته شده است.
اگر در روابط عاطفی مادر و کودک اختلالی بوجود آید، موجب بهم خوردن امنیت عاطفی در کودک می شود که آثار آن را در رفتار کودک می توان مشاهده کرد. بنابراین توافق کلی براین است که خانواده در پیدایش اختلالات رفتاری کودک تأثیر مهمی دارد (نوابی نژاد، 1380 و میلانی فر، 1380).
رئیس و همکارانش (1995) با اجرای پژوهشی تحت عنوان رابطه بین شیوه های تربیتی مختلف خانواده با آسیب شناسی روانی در نوجوانان، سه شیوه ضدیت- منفی گرایی، گرم و صمیمی و حمایتی، و کنترل کننده- نظارت کننده را مطالعه نمودند. آنها در این تحقیق دریافتند که شیوه ضدیت و تعارض با علائم افسردگی، همبستگی کمتر و با رفتارهای ضد اجتماعی همبستگی بیشتری دارد. از طرفی بین ارتباط گرم و صمیمی و رفتارهای مرضی ارتباطی مشاهده نشد (امینی، 1384).
پورتس  و هاور (1992) در پژوهش پیرامون کارآیی خانواده و سازگاری کودکان پس از طلاق دریافتند که آن دسته از عواملی که بیشترین سهم را در تسهیل سازگاری عاطفی- اجتماعی دارند عبارتند از: نقش های خانوادگی، مهار رفتار و مشارکت عاطفی، علاوه بر این مشخص شد که خانواده هایی که در آنها مراقبت، حمایت متقابل و رسوم خانوادگی پس از طلاق نیز حفظ شده است، احتمالاً بیشتر قادرند ناسازگاری کودکان را کاهش دهند(کریمی، 1387).
فرار از خانواده نیز معمولاً به دنبال یک دوره طولانی تعارضات شدید خانوادگی رخ می دهد. اگر فراری ها مشکلات شدیدی را در خانه تجربه کرده اند اما آنهایی که بیشتر از یکبار از خانه فرار کرده اند شدیدترین مشکلات را داشته اند (اولسون و همکاران، ترجمه کریمی، 1378).
طبق تحقیقات انجام شده نحوه تربیتی والدین، ویژگی های رفتاری خاصی را در کودک بوجود می آورد مثلاً والدینی که در تعامل با فرزندان خود از شیوه فرزند پروری اقتدار منطقی استفاده می کنند فرزندانشان مستقل و با هدف بوده، دارای اعتماد به نفس و مسئولیت پذیر می باشند و از نظر روانی سالم هستند (بوری ، 1991، مارتین  و مک کوبی، 1984، نقل از طیبی، 1383).
ری  (1990) طی تحقیقی نشان داد که: کودکان مبتلا به مشکلات رفتاری در خانواده هایی پرورش یافته اند که در آنها انضباط و محبت کم بوده است.
سیف نراقی و نادری (1379) طی پژوهشی نشان دادند که: اگر جو یا فضای کل خانواده، بر حرکت و رفتار کودک را علیرغم درست یا نادرست بودن آن پذیرا باشیم،کودک به احتمال زیاد دچار اختلالات رفتاری می گردد... از طرف دیگر در نقطه مقابل خانواده هایی قرار دارند که هیچگونه رفتار کودک را نمی پذیرند. و کودک دچار بلاتکلیفی و تشویش است. افراط و تفریط در میزان توجه و مراقبت نسبت به اعمال و رفتار کودک می تواند موجبات اختلالات رفتاری باشد...داشتن انتظارات و توقعات نامتناسب با رشد و توان جسمی، ذهنی، عاطفی، اخلاقی و اجتماعی کودکان و یا نداشتن هیچگونه توقعی از آنان در موقعی باید توقع داشت، سبب اختلالات رفتاری در آنان می شود(سالاری، 1380).
براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی  سالانه، بیش از یک میلیون نوجوان 13 تا 19 ساله از خانه فرار می کنند بیشتر این نوجوانان میان 14 تا 17 سال سن دارند که از این میان 74 درصد دختر و 26 درصد پسر هستند(روزنامه جام جم، دی ماه 1380).
نتایج تحقیقات متعدد نشان می دهند اکثر مشکلات رفتاری کودکان در محیط خانه و مدرسه منعکس کننده شرایط پیچیده بین فردی و رفتاری اعضای خانواده بویژه والدین است و در این میان نقش مادر اساسی و تعیین کننده است بطوریکه محرومیت از وجود او و یا عدم بهداشت روانی والدین اثرات ناگواری از جمله کاهش میزان جنب و جوش، کاهش واکنش عاطفی، ضعف اعتماد به نفس و... را به همراه دارد. نگرش ها و رفتارهای والدین همانند محرومیت از والدین سهم نسبتاً زیادی در علت شناسی اختلالات رفتاری دارند به همین جهت برخی از صاحب نظران معتقدند کودک مشکل دار عمدتاً والدین مشکل داری داشته اند (ماسن، ترجمه یاسایی، 1380).
«نلسون و ایزرائل » نقل از حمیدی (1380) توافق همگانی وجود دارد که خانواده در پیدایش اختلالهای رفتاری کودکان تأثیر مهمی دارد. درباره خانواده های بزهکاران و نیز خانواده های کودکان مبتلا به اختلال رفتار، جرمها و بزهکاریهای بسیاری گزارش شده است. به نظر می رسد اختلالات رفتاری کودکان از نظام خانوادگی ناصحیح سرچشمه می گیرد.
با توجه به مطالب فوق مسئله پژوهش حاضر این است که «آیا بین اختلالات رفتاری کودکان و سلامت روانی والدین رابطه وجود دارد»؟ 
 
اهمیت موضوع پژوهش
در کشور ما نیز کم نیستند کودکانی که دارای پدر و مادری عصبی ، پرخاشگر ، روان گسیخته ، افسرده ، مضطرب و یا به فوبی دچارند . بنابراین یک عامل فشار زای محیطی در خانواده می تواند برای کودکان ، اختلال رفتاری ایجاد کند . برای تخفیف ضایعات و اثرات این مشکلات لازم است شناخت علمی از آن کسب نماییم . پس بررسی رابطه اختلال رفتاری کودکان با بهداشت روانی والدین و درک بهتر وضعیت روانی والدین آنان با اختلال رفتاری کودکان حائز اهمیت بوده و پژوهش گر را بر آن داشت تا به بررسی این موضوع بپردازد .  
پژوهش حاضر از دو جبنه نظری و عملی حائز اهمیت است.
الف) جنبه نظری
در زمینه اختلالها رفتاری و بهداشت روانی تحقیقات زیادی انجام شده است. بنابراین نتایج تحقیق حاضر می تواند اطلاعاتی در مورد کیفیت بهداشت روانی والدین و اهمیت آن در تحول مهارتهای اجتماعی و سازگاری کودکان فراهم آورده و در بهبود بهداشت روانی والدین موثر واقع می شود.
ب) جنبه کاربردی
1)مشاوران، روان درمانگران که به کار تشخیص، درمان و راهنمایی اشخاص می پردازند در کاربر روی اختلالهای رفتاری که در اثر ناکارآمدی سازگاری و پایین بودن بهداشت روانی والدین شکل گرفته اند به ریشه های آن توجه کرده و راهکارهای لازم را ارائه نمایند.
2) محیط آموزشی خانواده، جهت افزایش بهداشت روانی والدین و تأثیر آن بررفتارهای سالم و رشد مهارتهای اجتماعی مؤثر واقع می شود.
و.....
 
فصل اول : کلیات پژوهش
مقدمه
بیان مسئله
اهمیت موضوع پژوهش
الف) جنبه نظری
ب) جنبه کاربردی
اهداف تحقیق:
هدف کلی تحقیق
اهداف اجتماعی
فرضیه های پژوهش
تعریف مفهومی و عملیاتی متغیرها
فصل دوم : پیشینه پژوهش
مقدمه
نیازهای کودک
1 – تعریف اختلال رفتاری
اختلالات رفتاری کودکان
طبقه بندی اختلالات رفتاری کودکان
عوامل موثر بر بروز اختلالات رفتاری
نقش والدین در اختلالات رفتاری کودک
ویژگی های افراد با اختلالات رفتاری
2 – اختلال عاطفی
1 -2 – تعریف اختلال عاطفی
2 -2 – طبقه بندی مشکلات عاطفی
طبقه بندی اختلالهای روانی
هنجارهای اجتماعی فرهنگی
3 -2 ‹‹ پاره ای از مشکلات رفتاری و رابطه آنها با کندی پیشرفت تحصیلی ››
5 – 2 ‹‹ برخی تکنیکهای شناسایی کودکان مبتلا به مشکلات رفتاری ››
6 -2 ‹‹ دسته بندی اختلالات رفتاری و تاثیر آنها در پیشرفت تحصیلی ››
همه گیرشناسی
بررسی پیشینه میزان شیوع اختلالات رفتاری کودکان در جهان و ایران
3 – سبب شناسی اختلالات روانی
1 -3 – دیدگاه زیست شناختی
1 -3 – عوامل ژنتیک
3 -3 – دیدگاه یادگیری ( رفتاری )
4 -3 – دیدگاه شناختی
5 -3 – دیدگاه انسانگرائی – هستی گرائی
6 – 3 – دیدگاه اجتماعی
4 – نظریه های راجع به نقش خانواده
تعریف بهداشت روانی
سلامتی چیست؟
تعاریف بهداشت روانی براساس مکاتب مختلف روانشناسی
سه سطح پیشگیری به منظور بهداشت روانی
اصول بهداشت روانی
پرورش دادن رفتارهای سالم تر و تأثیر آن بر بهداشت روانی
خواب و بهداشت روانی
تاریخچه بهداشت روانی
مختصری درباره تاریخچه بهداشت روانی در ایران
دیدگاهها ونظریه ها در بهداشت روانی
رویکرد نظریه کمال
رویکرد چند عاملی
مسایل اجتماعی و بهداشت روانی
بهداشت روانی در سنین و مراحل مختلف رشد
بهداشت روانی در خانواده
اصول برقراری رابطه انسانی با کودک و نوجوان
بهداشت روانی در مدرسه
بهداشت روانی در محیط کار
بهداشت روانی در کودکان استثنایی
رابطه بهداشت روانی با یادگیری
بهداشت روانی و رسانه های گروهی
اندازه گیری های روانی و کاربرد آزمونهای روانی
روشهای درمان بیماریهای روانی
توصیه های بهداشت روانی
فصل سوم : روش پژوهش
مقدمه
جامعه آماری:
نمونه و روش نمونه گیری
ابزار پژوهش
روش آماری
فصل چهارم : تجزیه و تحلیل داده ها
بخش اول : آمار توصیفی
بخش دوم- آمار استنباطی
تفسیر فرضیه ها :
فصل پنجم : بحث و نتیجه گیری
بحث و نتیجه گیری درباره یافته ها
محدودیت های پژوهش
پیشنهادات پژوهش
منابع فارسی


کلمات کلیدی مرتبط:
بررسی رابطه اختلالات رفتاری کودکان با بهداشت روانی والدین , رابطه اختلالات رفتاری کودکان , اختلالات رفتاری , کودکان , بهداشت روانی والدین , بهداشت روانی , والدین , تحقیق , پایان نامه , پروژه , پژوهش , دانلود پژوهش و تحقیق , دانلود جزوه , دانلود مقاله , دانلود پایان نامه , دانلود پروژه ,نیازهای کودک ,
  • موافقین۰ مخالفین۰
  • ۹۶/۰۴/۲۸
  • me mehrimah
...
نویسنده : بازدید : 46 تاريخ : پنجشنبه 29 تير 1396 ساعت: 2:26